En storstilet eftersøgning med hundepatruljer og helikopter i naturområdet Egå Engsø ved Lystrup i udkanten af Århus bragte fredag ingen spor af den forsvundne Lisbet Nielsen for dagen, oplyser politiet.
Den 46-årige kvinde har i en uge været forsvundet fra sit hjem i Risskov ved Århus. Eftersøgningen fredag koncentrerede sig om Egå Engsø, fordi Lisbet Nielsen færdes en del i det store naturområde, hvor hun dyrker motion.
Den 46-årige sygeplejerske, der er mor til to drenge, blev sidst set fredag den 23. oktober, og politiet har nu taget de første skridt til en egentlig kriminalefterforskning, fordi det ikke kan udelukkes, at der er tilstødt hende noget.
- Men det er for tidligt at sige, om der kan ligge en forbrydelse bag kvindens forsvinden, siger vicepolitiinspektør Fritz Kjeldsen, Østjyllands Politi.
Torsdag undersøgte politiet kvindens lejlighed på Engholms Allé i Risskov for tekniske spor. De skal bruges, hvis der viser sig at ligge en forbrydelse bag kvindens forsvinden.
Afhøringer af hendes pårørende og kolleger på Århus Sygehus har ikke kunnet givet oplysninger, der kan forklare hendes forsvinden.
Lisbet Nielsen blev sidst set fredag ved 19-tiden i nærheden af sin bopæl. Mandag kontaktede hendes familie politiet.
Den forsvundne er 170 centimeter høj, slank til almindelig af bygning og med langt lyst hår.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie