Kraftig brand på gammel skole - igen: - Vi hælder til, den er påsat

Billedet stammer fra sommeren 2024. hvor der også var brand på skolen. Arkivfoto: Lars Dalsig

Politiet hælder til, at en brand i gammel landsbyskole er påsat. Sidste sommer var der også en påsat brand samme sted.

Offentliggjort Sidst opdateret

Sent onsdag aften blev politi og brandvæsen kaldt ud til en brand i Errindlev.

Klokken 23.35 kom der en anmeldelse om ild på landsbyens gamle skole.

- Det er tomme bygninger, hvor der har været brand igen, siger Lars Denholt, vagtchef ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, tidligt torsdag morgen.

- Nu skal vi have undersøgt brandårsagen. Vi hælder til, den er påsat, siger vagtchefen.

22. juli sidste år var der også brand på den nedlagte skole. Dengang var der tale om en påsat brand.

Kraftig brand

Vagtchefen fortæller videre, at onsdagens brand var kraftig.

- På vej derned kunne man se flammer fra 200 meters afstand. Branden er opstået i det, der i sin tid fungerede som indgang til skolen. Den nåede at få fat i en del af taget, siger vagtchefen.

Dog tog det ikke brandvæsenet særlig lang tid at få bugt med flammerne.

- Ved midnatstid var ilden slukket. Brandvæsenet blev dog helt frem til klokken 2, for man skulle være sikker på, der ikke var noget, der lå og ulmede derude.

Ingen personer er kommet noget til i forbindelse med branden. Politi og brandvæsen traf ingen personer på stedet, fortæller Lars Denholt.

- Vi kører derned til formiddag for at se, om vi kan fastslå en brandårsag, lyder det fra vagtchefen.

Politiet opfordrer borgere, der har hørt eller set noget vedrørende branden, til at kontakte politiet på telefonnummer 114.