Mand tændte bål i arrest-celle
Foto: Privatfoto
Privatfoto
En 43-årig varetægtsfængslet mand tændte mandag omkring klokken 20 et bål i sin celle i Maribo Arrest.
Manden havde samlet sit tøj i en bunke og tændte ild til det. Samtidig havde han barrikaderet døren ind til cellen.
Ilden breder sig til noget inventar i cellen, inden personalet opdager, hvad der foregår, og får åbnet døren og slukket branden, oplyser vagtchefen ved Sydsjællands og Lolland—Falsters Politi.
Manden bliver stærkt røgforgiftet af den kraftige røgudvikling, og han er blevet bragt til Rigshospitalet, hvor han skal være i et trykkammer det næste døgns tid.
Politiet ved ikke hvorfor manden satte ild til cellen, da de endnu ikke har talt med manden, oplyser vagtchef Stefan Jensen her til morgen.
Udover skader på cellen, der blev sat ild til, har 3-4 andre celler fået røgskader, så de skal istandsættes, inden de igen kan tages i brug.
Manden sad varetægtsfængslet på grund af en sigtelse for røveri.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie