Patientforening: Sygeplejerske-sag afslører syg kultur
Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Sagen om den 31-årige sygeplejerske fra Nykøbing Falster, der er kendt skyldig i tre drab og et forsøg på drab og idømt fængsel på livstid, afslører en "ubehagelig kultur", som der er brug for at gøre op med.
Det siger formand for Patientforeningen Niels Jørgen Langkilde.
- Den her sag har afsløret en stærkt ubehagelig monopolkultur, hvor dem der burde vide, hvad der foregik, ikke vidste det, fordi der er for langt fra bund til top, siger formand for Patientforeningen Niels Jørgen Langkilde.Niels Jørgen Langkilde.
Han henviser til, at flere af den tiltalte sygeplejerskes kolleger i retten har udtalt, at de fandt antallet af dødsfald under sygeplejerskens vagter påfaldende højt.
- Det er fremgået, at ansatte på sygehuset tidligt har været klar over, at noget var galt, men inden det når op til ledelsesniveau, går det meget lang tid, siger patientforeningsformanden.
- Det er en kultur, hvor man ikke går til chefen, men står og snakker om det i skyllerummet i stedet for, siger Niels Jørgen Langkilde.
Det er ikke en kultur, der kun findes på sygehuset i Nykøbing Falster, lyder det fra formanden for Patientforeningen.
- Vi genkender billedet af stor afstand mellem bund og top fra andre sygehusafdelinger, som vores medlemmer fortæller os om, siger Niels Jørgen Langkilde.
Han mener, at en mærkningsordning kan være en del af løsningen på problemet.
- Vi vil overveje et forslag om en mærkningsordning, hvor patienterne kan vurdere sygehusene på samme måde, som man vurderer en restaurant eller et hotel, man har været på.
- Så kan man udefra få en fornemmelse af, om der er problemer på en given sygehusafdeling, lyder det fra Niels Jørgen Langkilde.
Han mener, at mange patienter i dag afholder sig fra at klage over forholdene på et sygehus, fordi de er bange for, at det vil placere dem bagest i køen til behandlingen.
- Hvis vi får en mærkningsordning, så vil andre patienter kunne advare om en adfærd som den, vi har set på sygehuset i Nykøbing Falster. Det er først, når afdelinger vælges fra, at de vågner op og ændrer tingene, siger Niels Jørgen Langkilde.
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie