Person er afgået ved døden efter knivstikkeri i Løgumkloster
Politiet fik anmeldelse om et knivstikkeri på Aaløkke Asylcenter lørdag aften. Senere afgik person ved døden.
En person er lørdag aften afgået ved døden efter knivstikkeri i Løgumkloster. En formodet gerningsmand er blevet anholdt.
Det oplyser Syd og Sønderjyllands Politi i en pressemeddelelse.
Politiet modtog lørdag aften klokken 19.11 en anmeldelse om et knivstikkeri på Aaløkke Asylcenter i byen.
Da politiet kom frem, kunne en patrulje konstatere, at en person var kommet alvorligt til skade. Senere på aftenen er offeret så afgået ved døden på sygehuset.
Den formodede gerningsmand skal nu afhøres, ligesom politiet fortsat vil være på stedet det meste af natten for at fortsætte efterforskningen.
Det er uvist, hvor gamle de involverede er, da politiet ikke har yderligere kommentarer til sagen for nu.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie