PET ændrer ikke trusselsniveau

Politiets Efterretningstjeneste (PET) har ikke fundet anledning til at ændre trusselsniveauet for Danmark, efter at to mænd er blevet anholdt og mistænkt for at planlægge et terrorangreb mod blandt andet Jyllands-Posten.

- Efter PET's opfattelse har terrorangrebet ikke været umiddelbart forestående, men PET vil som led i den fortsatte indsats tage kontakt til dem, som terrorplanerne er rettet imod, for at skærpe sikkerheden i forhold til disse mål, skriver PET i en pressemeddelelse.

- PET har ikke i den forbindelse fundet anledning til at ændre trusselsniveauet, som i forvejen afspejler det alvorlige trusselsbillede, Danmark står overfor, står der videre.

På Jyllands-Posten stoler man på PET's vurdering af sagen.

- Vi føler os trygge i PET's hænder. Vi læner os 100 procent op ad PET, siger chefredaktør Jørn Mikkelsen fra Jyllands-Posten til TV2 News.

/ritzau/

Selv om to mænd er anholdt og mistænkt for at planlægge et terrorangreb mod danske mål, har PET ikke ændret trusselsniveauet for Danmark.

Offentliggjort Sidst opdateret