Politibil kører galt under udrykning
Flere personer måtte på sygehus, efter at en af politiets patruljevogne under udrykning fredag aften var involveret i et uheld på Amagerbrogade i København.
Patruljevognen kørte med udrykning mod det indre København, da den ved Gyldenrisvej ramte en anden personbil og fortsatte ind i facaden på en Kvickly-forretning.
De nærmere omstændigheder ved ulykken er ikke klarlagt.
- Når politiet er indblandet, er det Den Uafhængige Politiklagemyndighed, der skal efterforske sagen, siger vagtchefen hos Københavns Politi, Mads Firlings.
Ved uheldet blev den kvindelige fører af den anden bil fastklemt og måtte skæres fri. Hun er blevet skannet på sygehuset og er ikke kommet til skade ved uheldet.
En fodgænger blev ramt af en af bilerne i forbindelse med uheldet. I første omgang forlød det, at anklen var brækket, men efter et besøg på sygehuset viste det sig, at det ikke var tilfældet. Fodgængeren måtte dog have syet en flænge på benet.
Betjenten, der kørte patruljevognen, fik en flænge over det ene øje, mens hans kollega slap fra uheldet uden skader.
Flere af de ansatte i Kvickly fik en alvorlig forskrækkelse, da patruljevognen pludselig bragede gennem facaden, og de blev fredag aften tilbudt psykologhjælp.
/ritzau/
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie