Teori: Drevet fra Østersøen til Røsnæs
Marinehjemmeværnets skib Enø deltog i eftersøgningen første juledag. Arkivfoto. Foto: Per Klaaby
Per Klaaby
Nytårsaftensdag blev der fundet en død mand ved Røsnæs tæt ved Kalundborg. Nu menes det, at det er samme mand, som sprang i døden fra en Rødby færge.
Første juledag sprang en tysk mand overbord i Østersøen fra en færge på ruten Rødby – Puttgarden.
Trods en større eftersøgning blev manden ikke fundet.
Nu menes det, at manden er identisk med den mand, som nytårsaftensdag blev fundet på stranden ved Røsnæs i nærheden af Kalundborg, skriver TV Øst.
Hos politiet er man dog endnu ikke kommet så langt i efterforskningen, så det endeligt kan fastslås, at der er tale om sammen mand, som sprang over bord i Østersøen, der er fundet ved Røsnæs.
- Vi arbejder videre med færgeteorien, og har da også sendt informationer og billeder af den døde mand til udenlandske myndigheder – især i Tyskland. Men vi er endnu ikke sikre på, at der er tale om den samme mand, siger Simon Schwaner fra Midt- og Vestsjællands Politi til TV ØST.
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie