Ungt par bedrog 35 småbanker

Foto: Claus Hansen

Et ungt par fra Keldernæs og deres ven står i disse dage tiltalt ved Retten i Nykøbing for at have begået bedrageri og dokumentfalsk til en værdi af 395.472,20 kroner.

Offentliggjort Sidst opdateret

Parret har forsøgt at oprette konti med kredit i en lang række småbanker landet over - ved hjælp af falske lønsedler og årsopgørelser.

- Jeg har vel haft et ønske om at få flere penge mellem hænderne, lød forklaringen fra en af de unge, der allerede har erkendt noget af svindelen.

I det 84 punkter lange anklageskrift er de tre unge tiltalt for at have bedraget 35 småbanker rundt om i Danmark. Det har de gjort ved at sende falske lønsedler og årsopgørelser til bankerne for at få oprettet konti med kreditter, som de så har brugt løs af.

Med i anklageskriftet er også flere tilfælde af bedrageri mod privatpersoner, som de unge har solgt jakker, elektronik og sågar et par gummistøvler til over nettet.

Kunderne har betalt for varerne, som de så aldrig har modtaget. To af de unge har også købt varer og gavekort med dankort, der ikke var dækning på.

De hovedanklagede er et kærestepar - en 23-årig mand og en 23-årig kvinde bosat i Keldernæs.

Læs meget mere om de unges baggrund for de mange bedragerier i dagens udgave af Folketidende.