Det var i dette hus, der lørdag aften blev begået et hjemmerøveri mod en ældre, svagtseende mand. Foto: Andreas JohansenAndreas Johansen
Mandag ånder fred og idyl, mens den spirrende forårssol skinner på vintergækkerne i haven ud for det grå hus.
Andreas JohansenAndreasJohansen
OffentliggjortSidst opdateret
NYKØBING Mandag morgen ånder fred og idyl, mens den spirrende forårssol skinner på vintergækkerne i haven på Enighedsvej.
Men skindet bedrager. I lørdags blev en svagtseende 66-årig mand overfaldet i sit eget hjem af to endnu ukendte mænd. Det har skabt utryghed på den lille villavej i hjertet af Nykøbing, hvor folk i ro og mag lever deres liv.
Keld Nielsen, der bor på den anden side af gaden, var ikke hjemme i weekenden, men hørte hurtigt fra naboerne, at der var sket noget i gaden.
Solen skinnede på en ellers fredelig mandag formiddag på Enighedsvej midt i Nykøbing. Men blandt naboerne herskede der nervøsitet og frustration over hjemmerøveriet, der fandt sted lørdag aften. Foto: Andreas JohansenAndreas Johansen
Det sker ikke her
- Det er utroligt tæt på, synes jeg. Og så er det jo fejt, et eller andet sted. De går efter en mand med blindestok, som nok ikke kan kæmpe meget imod, og det er ikke okay. Jeg håber, de får fat i dem, siger Keld Nielsen og ryster på hovedet.
Annonce
At det kommer så tæt på, overrasker Keld Nielsen.
Normalt er det noget, man hører om i nyhederne, men at det sker lige her, og så endda på en lørdag aften, hvor de fleste er hjemme, det overrasker mig, siger han.
Ældre nervøse
En hundelufter, der ikke vil nævnes med navn, udtrykker især bekymring for områdets enlige ældre, der, som hun oplever det, er utrygge ved situationen.
- Nogle af dem, jeg har talt med, har givet udtryk for, at de er nervøse. Hvad skal de gøre, hvis der kommer to mænd ind i deres hus? Jeg minder dem om at låse døren og at lade være med at lukke op, med mindre de er sikre på, hvem der står på den anden side, forklarer hun.
Selv er hun dog ikke nervøs:
- Jeg bor ikke alene, og jeg har jo min store fine hund, så jeg frygter ikke noget. Ikke andet end at politiet ikke svarer, når jeg henvender mig - det har jeg desværre oplevet før, siger hun og går videre med den store schæferhund ned ad Enighedsvej.
Mens fuglene kvidrer og solen stråler fortsætter beboerne deres hverdag. Der er ikke andet at gøre.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie