Rocklegende byder fans på en billig lytter
Foto: Polfoto/AP
Polfoto/AP
Selvom man efterhånden er en ældre og garvet rotte, betyder det ikke, at man ikke længere skal følge med udviklingen.
Derfor har rockbossen Bruce Springsteen, som snart drager på turné, valgt at optage hver koncert, så hans fans kan downloade hver koncert kun 48 timer efter showet.
Det skriver Bruce Springsteens fan-magasin Backstreets.
- Internettet er blevet vores ven, vi startede med at være meget kontrollerende, men nu er der helt andre spilleregler, og det er så spændende, har den 64-årige boss for nylig udtalt til radiostationen NPR.
Ifølge Backstreets kommer koncerterne til at koste mellem 50-90 kroner, og de bliver udbudt i blandt andet MP3-format.
I første omgang krævede det nye koncept, at de mange fans skulle købe et bestemt USB-armbånd til 200 kroner for at downloade koncerterne.
Det skabte så stor negativitet blandt fansene, at de oprettede en underskriftsindsamling. Den fik Bruce Springsteens manager dog hurtigt manet til jorden og har efterfølgende gjort servicen lettere tilgængelig.
Koncertoptagelserne kan købes på Bruce Springsteens officielle Live Nation netbutik, og det gælder foreløbigt hans kommende koncerter i Sydafrika, Australien og New Zealand, som starter den 26. januar.
Newspaq
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie