Once Upon a Time-stjernen bar nemlig en voluminøs grå creation fra H&M's nye økologiske Exclusive Glamour Conscious Collection. Og selvom den var billig i forhold til andre gallakjoler, var det lige den, stjernen ville have.
- Jeg ville have noget på, der var miljøvenligt. Det var svært at finde, siger skuespillerinden til People.
Der er i alt kun produceret 1000 af de smukke grå kjoler, der alle er mærket med nummer. Kjolens overdel er lavet af økologisk bomuld og silke og underdelen består af en organza-plisseret nederdel.
Værten ved middagen var ingen ringere end præsident Barack Obama. Middagen kaldes The White House Correspondents' Dinner og afholdes en gang om året for at hylde USA's hårdtarbejdende journalister og deres arbejde.
Flere skuespillere var også inviteret med til festen, hvor præsidenten traditionen tro holdt en morsom tale, hvor han gør grin med politiske modstandere og iagttagere.
Dele af H&M's miljøvenlige kollektion er allerede set på adskillige andre stjerner på den røde løber. Blandt andet Michelle Williams, Kristin Davis og Amanda Seyfried har båret det økologiske mærke.
Herhjemme har også kronprinsesse Mary vist sig i H&M's Conscious Collection, da hun bar en storblomstret nederdel ved DR's 250 års jubilæum i efteråret.
/ritzau/
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie