Verdens yngste nobelprismodtager er på forsiden af Vogue
Malala fik i 2012 verdens opmærksomhed, da hun blev skudt i hovedet af den militante talibanbevægelse (Arkivfoto). Foto: Miguel Schincariol/Ritzau Scanpix
Miguel Schincariol/Ritzau Scanpix
Aktivisme gør sig ikke godt på Twitter, lyder det fra Malala Yousafzai i interview med modemagasinet Vogue.
Den pakistanske aktivist Malala Yousafzai, der som 17-årig modtog Nobels fredspris, er på forsiden af modemagasinet Vogues juliudgave.
Under overskriften "Malalas ekstraordinære liv - overlever, aktivist, legende" taler den i dag 23-årige nobelprismodtager blandt andet om aktivisme, Twitter og sit forhold til andre unge aktivister.
- Jeg ved, hvilken styrke en unge pige bærer i sit hjerte, når hun har en vision og en mission, siger Malala, som hun ofte blot omtales som.
Hun er venner med den 18-årige svenske klimaaktivist Greta Thunberg og 21-årige Emma González, der kæmper for skærpet våbenkontrol i USA.
Både Thunberg og González rådfører sig med Malala, skriver Vogue.
Malala fik Nobels fredspris i 2014 for at arbejde for alle børns ret til uddannelse. Hun delte prisen med den indiske børnerettighedsforkæmper Kailash Satyarthi, der blev æret for sin kamp mod børneslaveri.
Hun er den yngste modtager af Nobels fredspris nogensinde.
Siden dengang har hun fortsat ihærdigt som aktivist.
I det nye interview med Vogue taler Malala om aktivisme og siger blandt andet, at hun ikke mener, at det bør associeres med Twitter.
- Lige nu forbinder vi aktivisme med tweets. Det skal ændre sig, fordi Twitter er en fuldstændig anden verden, siger hun til modemagasinet.
Malala fik i 2012 verdens opmærksomhed, da hun som 15-årig blev skudt i hovedet af den militante talibanbevægelse efter at have kæmpet for pigers ret til at gå i skole i sit hjemland, Pakistan.
Hun overlevede angrebet, efter at hun blev behandlet på et pakistansk militærhospital og senere fløjet til Storbritannien for at få flere operationer.
I januar 2013 blev hun udskrevet, og på sin 16-års fødselsdag 12. juli samme år talte hun ved FN's Generalforsamling i New York om vigtigheden af pigers ret til uddannelse. 600 unge fra hele verden deltog.
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie