Den negative brobygning

Der er normalt en god forbindelse og forståelse mellem de to lolland-falsterske kommuner – Lolland og Guldborgsund. En af de gode forbindelser er Erhvervsråd Lolland-Falster, hvis formål der er at samle det lokale erhvervsliv og brande landsdelens fortræffeligheder. Det koster penge, og det er helt naturligt, at kommunerne bakker op med økonomiske tilskud nu, hvor Erhvervsrådet skal optrappe sine aktiviteter, så landsdelen får mest muligt udbytte af den faste forbindelse.

MEN NEJ.

Guldborgsund har sagt nej til at bevilge særlige bro-penge til Erhvervsrådet. Hvis pengene ikke findes, er det en ærlig sag, men sådan hænger det vist ikke sammen.
Rådet havde søgt Guldborgsund om sølle 600.000 kroner de næste tre år for at kunne optimere indsatsen. Formanden for Guldborgsund Kommunes udvalg for erhverv- og turisme er forholdsvis klar i mælet.

Han mener, at pengene er søgt til aktiviteter, som rådet i forvejen er forpligtet til at gennemføre i henhold til kontrakten og henviser i stedet rådet til at indgå i et samarbejde med Femern Bælt Developement.

Her gik vi og troede, at alle gode kræfter både her og der samarbejdede for at vi som landsdel får maksimalt ud af de kommende 10-20 års arbejde med og omkring den faste forbindelsen.
Men man skal naturligvis ikke tro. Man skal vide.

Og det, vi ved, er, at det ikke er første gang, at et nej kuldkaster et godt projekt og gode intentioner.

Et sådan nej blev også i sin tid givet, da Lolland-Falster havde en af Danmarks bedste turismeorganisationer samlet i Destination Lolland-Falster. Heller ikke dengang kunne der opnås enighed om mål og midler, og derfor sank det hele i grus som et korthus.

Hvor mon ”broen” trykker for nu at popularisere det lidt slidte udtryk om skoen, der trykker. I skoens tilfælde kan det være fordi fødderne er for store eller klodsede. Eller skoen for lille.
Men med broen føler vi, at der virkelig må skabes fælles fodslag. Alt andet vil virke negativt over for omverdenen. Og ikke mindst negativt over for de interesseorganisationer, der som Erhvervsråd Lolland-Falster kæmper for landsdelens ve, vel og udvikling.

Hvis kommunerne ikke kan bidrage økonomisk, hører al sund fornuft op.

Det må da være en ommer, Guldborgsund.

Offentliggjort Sidst opdateret