Hvor mange gange må man bryde loven?
I den forgangne uge var vi igen vidende til en minister, der erkendte at have brudt loven uden at det får konsekvenser.
Denne gang er det udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg (V) som på et samråd erkendte, at hun og hendes ministerium er ansvarlig for, at mennesker er udvist af Danmark i strid med loven.
Sagen handler om at udlændinge- og integrationsministeriet ventede for længe med at reagere på en principiel dom fra Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol. Den fastslog, at alvorligt syge skal have reel adgang til nødvendig medicin i hjemlandet, før de kan sendes hjem.
Desværre er det ikke første gang, at Inger Støjberg er i samråd om fejlagtig eller ulovlig administration i ministeriet. Sidste år måtte Støjberg erkende, at hun havde fejlinformeret Folketinget i sagen om de såkaldte barnebrude og ulovlig adskillelse af ægtepar.
Folketinget bestemmer naturligvis hvad der er lovligt og så længe, der er flertal bag, kan en minister handle ulovligt. Desværre, vil jeg sige i denne sag.
John Wennerwald
Regionsrådsmedlem for Socialdemokratiet
Mosevænget 28
2680 Solrød Strand
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie