kommune smider rund med penge, de ikke har
er der nogle fornuftige borgere som kan forstå hele dette cirkus, der skal investeres 150 mill. til en skole, der skal anlægges ø udenfor Gedser, torvet skal have ny arkitekt ide, samme øen foran Sundby center, der skal være plads til nye renseanlæg, skulle ikke undre mig at alle kommunaldirektøren skulle have lønforhøjelse (og af denne slags har vi mange) OK, så skal der nedskæres på borgernes sociale ydelser m.m.
jeg har spurgt flere gange hvor meget alt dette har kostet til d.d. når de selv siger at den sidste sag har været 1 år undervejs, man har rejst til Holland og mere, meningen har hørt alarmklokke fra borgerne. har man spillet i lotto eller har man beregnet for meget til kommunale ydelser, pengene som helst skulle blive i borgernes lommer eller.... har man glemt demokratiet her i landet hvor dette er borgerne som vælger kommunalpolitikere (uden interne aftaler) til at varetager deres interessen på bedste måde. Hvad med at holder alle fødder på jorden og sørge for at tiltrængte sager ordnes, vi er et yderområde UDEN alt for mange arbejdspladser og derfor er det et områder som stille dø når man ikke har Marielyst mere til at spytte i kassen, medmindre Grænge bliver den nye storby her på øen.
Kære politikere: man kan ikke spytte når man har mel i munden og kassen er tom eller der skal være en økonomi direktør som kan trylle.
martin wouters
bjørupvej 11
4800
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie