Aarhusiansk fødevarecenter vil tredoble antal ansatte
Agro Food Park ved Aarhus har store ambitioner om at tredoble antallet af ansatte fra 1000 til 3000 i 2030.
Agro Food Park, der er et innovationscenter ved Aarhus inden for produktudvikling og forskning i fødevarer, vil tredoble antallet af ansatte fra 1000 til 3000 i 2030.
Det er ambitionen med en udviklingsplan, der præsenteres onsdag, skriver Landbrug & Fødevarer i en pressemeddelelse.
- Fødevareerhvervet skal udvikle sig - vi skal finde ny viden, skabe nye produkter og indgå nye innovative samarbejder med åbent sind, siger Karen Hækkerup, direktør for Landbrug & Fødevarer.
Det er Landbrug & Fødevarer, der ejer Agro Food Park. 75 forskellige virksomheder med tilsammen 1000 ansatte arbejder i dag ved innovationscentret i Skejby i det nordlige Aarhus.
Agro Food Park et slags bofællesskab for virksomheder, der alle har det til fælles, at de beskæftiger sig med forskning inden for fødevarer.
Inden længe vil Agro Food Park også blive adresse for mejeriselskabet Arla's nye globale innovationscenter.
De mange nye medarbejdere betyder, at innovationscentret vokser fysisk. Planen er at tidoble Agro Food Park's areal til 300.000 etagemeter i 2030.
I Aarhus Kommune ser teknik- og miljørådmand Kristian Würtz (S) frem til, at planen om en udvidelse af innovationscentret realiseres.
- Agro Food Park er på mange måder et billede på, hvordan fremtidens erhvervsområde skal se ud.
- Det er tæt og intenst, det bringer medarbejderne sammen, og så er det bundet op på letbanen, siger Kristian Würtz med henvisning til centrets placering nær den kommende letbane i Aarhus
Udviklingsplanen præsenteres onsdag i Aarhus for 300 topfolk inden for landbrugs- og fødevaresektoren.
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie