Europæisk børskæmpe vil købe Oslo Børs
Oslo Børs, der her fejrer sidste handelsdag inden jul, er ved at blive købt af Euronext. Foto: Berg-Rusten, Ole/Ritzau Scanpix
Berg-Rusten, Ole/Ritzau Scanpix
Selskabets Euronext, der driver flere europæiske børser, vil købe Oslos børs. Det skriver Euronet.
Euronext vil købe Oslos børs. Det skriver Euronext, en samling af fem store europæiske børser, mandag morgen i en pressemeddelelse.
Ifølge pressemeddelelsen er Euronext gået til bestyrelsen i Oslo Børs VPS, der driver fondsbørsen i Oslo, med et tilbud på 625 millioner euro eller 4,7 milliarder danske kroner.
- Euronext har en stærk tro på Oslo Børs' unikke konkurrenceposition, der inkluderer en ledende position inden for fiskeriderivater og en dyb ekspertise inden for olie og shipping.
- Købet vil yderligere styrke Euronexts position som den ledende handelsplads for finansieringen af den europæiske økonomi, skriver Euronet.
Oslo Børs blev grundlagt i 1820 og er den største børs for norske værdipapirer.
Bestyrelsen i Oslo Børs noterer sig nyheden, men har mandag morgen ikke et svar.
- Bestyrelsen i Oslo Børs er blevet orienteret om, at Euronext planlægger at lægge et bud på selskabet i januar 2019.
- Bestyrelsen vil vurdere budbet og komme med en udtalelse og en anbefaling til aktionærerne, når det foreligger, skriver bestyrelsen.
Ifølge Euronexts pressemeddelelse har selskabet allerede fået støtte til sit købstilbud fra aktionærer med samlet 49,6 procent af aktierne i Oslo Børs.
Euronet er en af Europas største børser og ejer driver børser i blandt andet Frankrig, Belgien, Holland og Storbritannien.
Selskabet selv skriver, at over 1300 selskaber er noteret på dets børser med en samlet markedsværdi på over 29.000 milliarder danske kroner.
I Danmark har fondsbørsen i årevis ikke været på danske hænder. Den danske fondsbørs blev i midten af 1990'erne omdannet til et aktieselskab og i 2005 overtaget af svenske OMX.
OMX blev senere en del af Nasdaq, og den danske fondsbørs, hvis historie startede i 1620 under Christian IV, hedder officielt Nasdaq Copenhagen.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie