Der var onsdag middag ingen kontanter at hente i pengeautomater over hele landet, da Nets - det tidligere PBS - blev ramt af nedbrud. Også al handel på internettet blev ramt.
Nets' systemer blev ramt af det omfattende nedbrud klokken 12.21, men der var igen hul igennem klokken 12.45, oplyser Nets. Omkring klokken 13 var handel med dankortet fortsat nede.
- Vi kastede naturligvis al disponibel mandskab efter det, da vi registrerede udfaldet i systemet. Vi gjorde, hvad vi kunne for at løse problemet, og det lykkedes heldigvis i løbet af 24 minutter, siger pressekonsulent i Nets Michael Juul Rugaard, der beklager situationen meget.
Han betegner selv nedbruddet som ret omfattende.
Michael Juul Rugaard oplyser, at det er for tidligt at sige noget om årsagen, men der arbejdes på at opklare, hvad der har fået systemet til at strejke.
Kunder i landets butikker har ifølge Michael Juul Rugaard kunnet handle i et vist omfang med dankortet trods nedbruddet. Selv om den gamle fluesmækker er gået på pension, findes der ifølge Nets alternative metoder til at gennemføre betalinger med dankortet ved nedbrud.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie