Betal lidt ekstra for at sende et brev eller en pakke - og få fjernet CO2. Sådan lyder tilbuddet fra Post Danmark til selskabets erhvervskunder i forbindelse med nye miljøbreve og miljøpakker. Kunderne får stillet i udsigt, at Post Danmark vil fjerne dobbelt så meget CO2, som der udledes i forbindelse med brev- eller pakketransporten.
- Så der kommer faktisk en positiv miljøeffekt ud af at sende et brev eller en pakke, siger Søren Boas, miljøchef i Post Danmark.
Postselskabet vil bruge indtægterne fra miljøpengene på at købe CO2-reduktion i vindmøller og vandkraftprojekter i lande som Kina, Indien og Peru. Dermed er Post Danmark med til at sikre, at disse projekter bliver realiseret.
Prisen for at sende breve og pakker på den miljøbevidste måde starter ved en øre for et standardbrev under 50 gram. For pakker er der tale om en enhedspris på 25 øre.
- Med vores ydelser kan selv de største virksomheder og afsendere af post dobbeltkompensere deres forsendelser for et beskedent beløb, siger Søren Boas.
/ritzau/
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie