110 fyres på Danish Crown i Hadsund

Lukningen kommer til at betyde, at 110 ansatte bliver berørt.

Det blev besluttet i december 2010, at fabrikken i Hadsund skal lukke, fordi den er gammel.

Og det seneste halvandet år har man arbejdet med en række forskellige løsninger - men ingen af dem er lykkedes.

- Det betyder dog, at arbejdspladserne i et vist omfang holdes på vores danske afdelinger, fordi store dele af produktionen flyttes til især Ringsted og Herning, siger produktionsdirektør i Danish Crown Søren F. Eriksen.

En del af produktionen flyttes til slagteriets tyske afdelinger, da man ikke har fået en ny aftale om løn i hus med de ansatte.

Man har forhandlet om den nye aftale, der skulle sikre en konkurrencedygtig produktion på lang sigt på en ny fabrik. Men det der har ifølge Danish Crown ikke været muligt at komme i hus med den.

Søren F. Eriksen understreger, at de 110 ansatte i Hadsund i videst muligt omfang vil blive tilbudt ansættelse på andre af Danish Crowns afdelinger.

/ritzau/

Slagteriet Danish Crown lukker sin afdeling i Hadsund. Slagteriet flytter - som tidligere udmeldt - produktionen til andre af Danish Crowns afdelinger, oplyser Danish Crown.

Offentliggjort Sidst opdateret