Skat på ny jagt efter snydere i skattely
Skat udvider sit succesfulde projekt Money Transfer, hvor Skat går på jagt efter danske penge gemt i skattely.
Jyllands-Posten skriver onsdag, at fem danske banker i den kommende tid vil blive bedt om at udlevere transaktionsdata vedrørende pengeoverførsler mellem konti i Danmark og i 64 skattelylande i perioden den 1. juli 2009 og 30. juni 2013.
Den 25. juni gav Skatterådet i fortrolighed grønt lys for, at Skat må henvende sig til de danske banker og få det omfattende datamateriale udleveret.
Den første runde i projekt Money Transfer omfattede transaktioner for over 7000 milliarder fra 2005-2009, og det projekt har ifølge Jyllands-Posten indtil videre resulteret i et provenu på 1,2 milliarder til de danske skattemyndigheder.
Med anden runde udvides projektet med 14 nye skattelylande, og hvilke, det drejer sig om, vil Skat ikke ud med.
- Vi har konstateret et betydeligt antal sager, hvor der har været grundlag for reguleringer, siger Skats indsatsdirektør, Erling Andersen til Jyllands-Posten.
Bankernes brancheorganisation, Finansrådet, er ikke vild med at skulle forsyne Skat med store mængder data gratis, men vil heller ikke stille sig på tværs.
Projekt Money Transfer har hidtil været håndteret af Skats udskældte Økokrim afdeling, der er under afvikling. Fremover skal indsatsen med Projekt Money Transfer ligge i Skats almindelige indsatsafdeling.
/ritzau/
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie