GEDSER: Uhyggen spreder sig på pladsen mellem Toldcaféen og Toldbutikken disse dage. Flere og flere uhyggelige væsener og dekorationer har fundet plads foran caféen.
Det er selvsagt i anledning af halloween - den amerikanske højtid, der så hastigt er blevet importeret de seneste år.
Den skræmmende oppyntning startede allerede sidste år. Her var det kreative kræfter i Toldhuset, der gik i gang. Og i år er det kun blevet endnu mere omfattende, fortæller Ann-Louise Lorentzen, pædagog selvsamme sted:
- Min opgave er egentlig at stå ovre i tøjbutikken, hvor vi også har pyntet op. Og så har vi ellers brugt en hel uge på at pynte torvet - det er både ansatte og beboere i Toldhuset, der har været med til at gøre det, forklarer Ann-Louise Lorentzen.
Toldhuset
Toldhuset henvender sig til voksne og unge udviklingshæmmede og sent udviklede personer, samt voksne og unge med psykiske lidelser. Toldhuset tilbyder beskyttet beskæftigelse og uddannelse i et overskueligt, skærmende miljø, der giver mening for den enkelte, og som kan bygge bro til anden ordinær beskæftigelse.
Kilde: Toldhuset
Er det for meget?
Annonce
Responsen i byen har, indtil videre, været god. Men sidste år var det lige uhyggeligt nok til nogen, fortæller Ann-Louise Lorentzen.
- Folk gik faktisk og pillede ved nogen af tingene. Gravstenene, for eksempel, blev vendt om, når vi ikke holdt øje. Det er lige med at finde balancen mellem uhyggeligt og for uhyggeligt.
For nogen er det lige uhyggeligt nok. Foto: Nils Lund PedersenNils Lund Pedersen
Hvis man selv vil have fingrene i uhyggen, så at sige, så er der også mulighed for at blive aktiv deltager i lige netop uhyggen.
Gør-det-selv uhygge
Det kan man gøre i det lille træskur, der står bagerst på pladsen. Her har Lars, der er beboer på Toldhuset, nemlig haft gang i den helt store uhyggelige planlægning.
- Vi har lavet et "escape room". Altså et rum, man skal prøve at undslippe. Det foregår ved, at man skal løse nogen gåder indenfor en bestemt tid, vi har skrevet 20 minutter. Hvis man ikke gør det, så må man ikke komme ud før næste halloween, forklarer Lars, før han understreger, at det selvfølgelig er for sjov.
Flere familier har da også været inde og prøve. Nogen har haft succes og er undsluppet uhyggen i tide, mens andre ikke har været så heldige.
Man kan helt selv vælge, hvornår man vil prøve. Koden til rummet kan man finde, når man står der, og så er det ellers bare at følge instrukserne.
Uhyggen bliver måske til julehygge når temperaturerne daler. Foto: Nils Lund PedersenNils Lund Pedersen
Så bliver det jo jul
Tommy, der også bor i Toldhuset, har været med til at pynte op udenfor. Her er der gravsten, en græsslåmaskine, der er gået grassat og en uhyggelig hestevogn - for bare at nævne nogen af de ting, der er at se på.
Annonce
- Det sejeste er hestevognen. Jeg kan ikke huske, hvor vi har den fra, men den er ret uhyggelig, konstaterer Tommy.
En flok tyske turister fandt uhyggen ret hyggelig. Foto: Nils Lund PedersenNils Lund Pedersen
Og selvom halloween kommer og går, forsvinder de mange ting ikke fra pladsen. Om lidt er det nemlig jul, og så skal der jo også ske noget, forklarer pædagog Ann-Louise Lorentzen.
- Det kan være, skeletterne får nissehue på. Eller de bliver skiftet ud med noget, der er lidt mere julet. Nu må vi se!
Det kan være, skeletterne får nissehue på. Eller de bliver skiftet ud med noget, der er lidt mere julet. Nu må vi se!
Seneste artikler
Færgesagen vil ikke dø: - Ro og robusthed får vi i hvert fald ikke
Kasper Roug om milliarddyr gasledning: - Jeg ville gøre det hele igen
Claus Meyers vilde opråb: Lad os sejle fra Oreby til Askø
Jakob i triumf: - Det er min karrieres højdepunkt. Jeg var lige ved at tude
Kraftig regn kan blive ledsaget af stærke vinde og torden
Mest læste artikler
Nakskov Sukkerfabrik lukker
Sukkerdirektør svarer: Hvad nu med Nakskov og Nykøbing?
Klimaminister tager afstand fra gasrør til Lolland efter lukket fabrik
Hotel Falster bliver del af Dancenter-koncern
- Et godt tidspunkt