Lær om det gode liv på vidensfestival

Lektor Ole Lauridsen er kendt som ankermand fra Danmarks Radios program "Sproghjørnet", og han har i den forbindelse tidligere været foredragsholder på Højskolen Marielyst. Foto: Privat

Sydfalster Folkeuniversitet fokuserer 25. september på det gode liv på Højskolen Marielyst, hvor lektor Ole Lauridsen forelæser om "Det gode liv at lære".

Offentliggjort Sidst opdateret

MARIELYST Danskerne er flere gange blevet kåret som verdens lykkeligste. Men hvordan hænger det sammen med, at så mange lider af depression og ensomhed? Og med at en kvart million danskere tager "lykkepiller"?

Det vil Sydfalster Folkeuniversitet gerne være med til at afdække, og derfor bidrager folkeuniversitetet til vidensfestivalen "Hearts & Minds" om god livskvalitet på Højskolen Marielyst tirsdag 25. september.

Her kan man opleve forelæsningen "Det gode liv at lære" ved Ole Lauridsen fra Aarhus Universitet, hvor han som lektor i undervisning og læring udvikler metoder for den enkelte til at opbygge og lære viden. Han er også kendt som ankermand fra Danmarks Radios program "Sproghjørnet", og han har i den forbindelse tidligere været foredragsholder på højskolen.

Forelæsningen begynder klokken 19.30, og den er åben for alle.

Festivalen "Hearts & Mind" om det gode liv byder i år på 90 arrangementer fordelt i 35 byer i hele Danmark. Med støtte fra Nordea-fonden har festivalen siden 2015 spredt sig fra at være lokal i Aarhus til regional og nu en national begivenhed.bg

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu