Lolland-Falster eller Lolland OG Falster? Gintberg søger svaret i gågaden

Jan Gintberg og Folketidendes TikTok-reporter Sofie Mølgaard. Affotograferet fra TikTok

Dagens påskeæg er endnu et gensyn med et indslag fra Folketidendes TikTok-kanal. Denne gang med komikeren Jan Gintberg, der søger svaret på et eksistentielt lokalt spørgsmål blandt folk på gaden i Nykøbing.

Offentliggjort Sidst opdateret

I denne påsketid giver Folketidende dig hver dag et påskeæg. En artikel, vi mener er værd at læse eller genlæse, en video, du bare skal se, eller et lydklip til at forsøde øregangene.

Denne gang er det et af de nyeste indslag fra vores TikTok-reporter Sofie Mølgaard, som her har allieret sig med komikeren Jan Gintberg til at lave en rundspørge blandt tilfældige forbipasserende på gaden i Nykøbing.

Gintberg søger blandt andet svar på det store spørgsmål: Hedder det Lolland-Falster eller Lolland og Falster. Se med i videoen herunder.

@folketidende.dk Jan Gintberg ham selv har givet Sofie et lynkursus i det, han er bedst til – nemlig voxpop! 🎤🌟 Jan lagde vejen forbi Nykøbing Falster med sit show ‘Miraklet’ for allerførste gang – og han vender stærkt tilbage igen til efteråret! ✨💙 Jan elsker at lave tv med folk, han møder på gaden. Kunne du tænke dig at se mere af det? 👀📺 #sydhavsøerne #lollandfalster #folketidende #foryoupage #nykøbingfalster #miraklet ♬ original sound - Folketidende