Onlinebesøg fra Ukraine

Der er cirka 1.500 kilometer til Ukraine i fugleflugt, men over internettet er der kort vej. Foto: Google

Dagsordenen var lokal og kommunal udvikling, og studieturen har bragt gæsterne vidt omkring i kommunen, mens de har siddet ved deres skriveborde 1.500 kilometer mod øst.

Offentliggjort Sidst opdateret

GULDBORGSUND Ni ukrainskes kommuner og Guldborgsund Kommune har sat sig for at styrke det internationale samarbejde med gensidig inspiration.

Men i en coronatid kan man ikke besøge hinanden, så her må internettet i sving.

I to dage i denne uge har Ukraine således besøgt Guldborgsund online.

Dagsordenen har været lokal og kommunal udvikling, og studieturen har bragt gæsterne vidt omkring i kommunen, mens de har siddet ved deres skriveborde 1.500 kilometer mod øst.

For Frede Danborg, der er international koordinator i Guldborgsund Kommune, er den virtuelle måde at mødes på ingen forhindring for godt samarbejde, der har fået navnet "Twinning Cooperation".

- Det er gået glimrende. Spørgelysten har været så stor, at vi havde svært ved at lukke mødet ned, da det var slut, fastslår han.

Borgmester John Brædder og kommunaldirektør Søren Bonde hilste velkommen, og så tog ukrainerne på en virtuel rundtur i form af en film optaget hos en lang række aktører i Guldborgsund.

På turen fik gæsterne blandt andet et indblik i det historiske Nykøbing, Birgitt Bjerre tog dem med langs Sundruten på cykel, formand for Sydfalster Turist- og Erhvervsforening Janne Edvardsen viste Marielysts herligheder frem, skoleleder Jan Axelsen introducerede gæsterne for Sophieskolen, forretningschef fra Business Lolland-Falster Anders Due fortalte, og Palle Andersen fra Tokkerupgaard viste sin grøntsagsproduktion, inden REFA blev præsenteret.

Ukraines politikere og embedsfolk vil for eksempel gerne inspireres af, hvordan man i en dansk kommune organiserer sig, hvordan samarbejdet mellem embedsfolk og politikere fungerer, og hvordan man ansætter personale.

Men kan Guldborgsund også lære noget af Ukraine?

- Det kan vi bestemt. Til en start er det en god måde at reflektere over, hvordan vi gør tingene, som kommer til at stå klarere, når man skal formidle det til andre, der ikke kender vores arbejdsgange i forvejen, forklarer Frede Danborg.

Til efteråret håber han, at coronaen er trængt så meget i baggrunden, at han og en kollega kan rejse til Ukraine for at planlægge det næste udvekslingsbesøg, hvor Guldborgsunds hold skal se på ukrainske forhold.

Og i 2022 er det planen - igen hvis coronasituationen tillader det - at hele den danske delegation rejser mod øst.