Overraskelse fra Nordea-fonden
Gymnastiksæsonen er slut for denne gang. Eskilstrups konkurrencedrenge sluttede sæsonen torsdag eftermiddag med en hyggetræning på Gunslevholm, her fik de lov til at springe, alt hvad de lystede på alle de fjollede måder, de lige kunne komme i tanke om. En overraskelse til drengene var, at Børge Fredslund kom forbi med en check fra Nordea-fonden.
Nordea-fonden har valgt at støtte gymnasterne med 5.000 kroner. Pengene er ikke øremærket noget specielt men til selve arbejdet med holdet. Og der er nok at bruge pengene til, ikke mindst når man skal rundt i hele Danmark for at deltage i konkurrencer og stævner.
- Det er altid dejligt med et tilskud til arbejdet, siger en taknemmelig holdkasserer Janne Christensen.
Selvom drengeholdet holder sommerferie fra den almindelige træning, skal mange af drengene lave masser af gymnastik i den første uge af sommerferien, her er der nemlig gymnastikskole i Eskilstrup.
Foto: Det tog tid, men drengene stillede gerne op til foto for at sige tak for pengene til Nordea-fonden repræsenteret ved Børge Fredslund helt til højre.
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie