SE VIDEOEN: LYSENDE SPØGELSE SKABTE UHYGGE I VILLAKVARTER

Jacob Rytter er uddannet dronepilot og havde derfor fundet på at iklæde sin drone et spøgelseskostume for at skabe lidt ekstra uhygge. Privatfoto

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING: Der var gang i ringklokken i Jacob Rytters hus, da han mandag aften fejrede halloween. Mindst 100 børn var forbi for at få en slikkepind, og en del voksne i biler kom også forbi for at se showet.

Det bød ikke på en drone i spøgelseskostume, som han ellers havde planlagt. Der var simpelthen for travlt, forklarer han tirsdag morgen.

I løbet af dagen trippede han som en lille dreng for at få lov at sætte tingene frem. Men da hans hjem også er en dagpleje, havde han fået restriktioner på at gemme uhyggen væk, til de sidste børn var hentet.

- Lige nu er der poser over det hele, og det er helt sikkert, at når det sidste barn er hentet, så løber jeg rundt og river poserne væk. Jeg bliver lidt som et barn, når det er halloween. Og der er muligvis nogle, som vil sige, at det samme er tilfældet i juletiden, forklarede han mandag eftermiddag.

På Guldnældevænget 37 var især den ene beboer gået amok med dekorationen mandag aften. Foto: Privat
Når man er uddannet elektriker, er det svært ikke at lege med lys og lyd, når nu lejligheden byder sig. Foto: Privat
Da huset fungerer som dagpleje, måtte han vente til klokken 16 med at finde tingene frem. Foto: Privat



Jacob Rytter er uddannet elektriker og har derudover arbejdet som underviser, hvor han fik smag for halloween. Når hjemmet skal pyntes, er intet planlagt på forhånd, forklarede han. Det kommer til ham, når alle sagerne er fremme fra gemmerne.

Men selv en ildsjæl som ham har respekt for elpriserne, og derfor kørte de fleste af tingene på batteri.