Hver fredag sommeren igennem vil sommertraditionen Jazz på Torvet finde sted i Nykøbing i et samarbejde mellem Nykøbing Falster Brandmuseum og Triangelklubben. Foto: Guldborgsund Kommune
Torvejazzen skaber meget mere end musik
Guldborgsund Kommune støtter Jazz på Torvet og holder hånden under med en underskudsgaranti på 40.000 kroner.
Er man til en stemningsfuld og ganske levende musikscene - og godt kan lide at opleve musikken ganske gratis - er det med at finde frem til Torvet i Nykøbing på en sommerfredag. Klokken 15 forvandles Torvet således den ene fredag efter den anden til et tilbud, hvor både lokale og besøgende kan nyde gratis jazzkoncerter i det fri.
Udvalget for Landdistrikter, Kultur og Fritid i Guldborgsund Kommune synes, det hele er så god en idé, at det har besluttet at støtte den musikalske sommertradition Jazz på Torvet med en underskudsgaranti på 40.000 kroner.
- Jazz på Torvet er meget mere end musik - det er fællesskab,
frivillighed og byliv samlet i ét. Det er et initiativ, der får både lokale og
gæster til at stoppe op, nyde kulturen og handle i byens butikker, lyder det i en pressemeddelelse fra Ole K. Larsen (V), der er formand for Landdistrikter, Kultur og Fritid i Guldborgsund Kommune.
Jazz på Torvet trækker
hvert år mellem 150 og 300 publikummer til koncerterne, og arrangementerne, der holdes af Nykøbing Falster Brandmuseum i samarbejde med Triangelklubben, afvikles over otte fredage frem til den 8. august.
Guldborgsund kommune er i bevægelse – følg med i hvad der sker lige nu
Seneste artikler
Plejebørn tror ikke på voldtægt - men fortalte om jalousi og skænderier
Byudvikling for mange millioner - men hvor er kvinderne henne?
Katia fik ærespræmie overrakt af Dronning Mary
Så meget brugte Lolland-ledere udenfor kommunen
Træk stikket inden I kortslutter!
Mest læste artikler
Alvorlig trafikulykke: Lægehelikopter tilkaldt
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Café lukket efter syv dage: Det er chokerende
Bygning med Harald Nyborg og thansen til salg for stort millionbeløb
Centerchef fyret