Anmeldere kalder ny dansk børnefilm hjertevarm og morsom
Filmen "Børnene fra Sølvgade", der er baseret på Rene Toft Simonsens bøger af samme navn, har premiere i biografen 10. oktober. (Arkivfoto). Foto: Niels Ahlmann Olesen/Ritzau Scanpix
Børnefilmen "Børnene fra Sølvgade" har fået fem og fire stjerner ud af seks af henholdsvis Ekko og Berlingske.
Den danske børnefilm "Børnene fra Sølvgade" bliver beskrevet som en moderne udgave af musicalfilmen "Mary Poppins".
Det sker i en anmeldelse af Filmmagasinet Ekko, der giver den fem ud af seks stjerner.
- Filmen er dramatisk, spændende og lidt uhyggelig, men konsekvent tryg og sød. Og så er den temmelig morsom, skriver anmelderen.
Den handler om en søskendeflok på fire, der bor i en lejlighed på Sølvgade i København.
Børnene har to forskellige fædre, som ikke bruger meget tid med dem. Det gør deres fælles mor heller ikke.
Løsningen er, at de får hyret en hushjælp, der kan hjælpe med dagligdagens gøremål. Sådan kommer Niels, som spilles af Jakob Faurbye, ind i deres liv.
Niels kalder sig selv for Miss Nelly i filmen, hvor han går klædt i dametøj og har både neglelak og smykker på.
- Det er der virkelig ikke nogen, der dør af - det er tværtimod en rigtig fin, varm og sød film, skriver Berlingskes anmelder, der giver den fire ud af seks stjerner.
- "Børnene fra Sølvgade" er en virkelig hjertevarm fortælling om noget så gammeldags, men også fint, som kærlighed, venlighed og hjælpsomhed, lyder det videre.
Hos Information får filmen en blandet modtagelse.
Anmelderen synes, at det er en charmerende film. Men den er også "ujævn", lyder det.
- "Børnene fra Sølvgade" er en hjertevarm, humoristisk og charmerende, men ikke helt igennem vellykket film om familier, sammenhold og mangfoldighed.
Filmen, der er baseret på Rene Toft Simonsens bøger af samme navn, har premiere i biografen 10. oktober. Den er instrueret af Mehdi Avaz.
Børnebøgerne huskes nok at mange for, af de inspirerede Frederiksberg Bibliotek til at afvikle et dragshow for børn i alderen 6 til 12 år i begyndelsen af 2023.
Arrangementet fik flere til at demonstrere ude foran biblioteket, og så affødte det en hidsig debat på de sociale medier. Flere involverede endte endda med at modtage trusler, skriver Berlingske.
/ritzau/
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie