Banedanmark overvåger regnen hele natten: Vi tager det alvorligt
DMI har varslet store mængder vand i weekenden, og der kan falde op til 80 millimeter i løbet af et døgn. (Arkivfoto). Foto: Ingrid Riis/Ritzau Scanpix
Grundet det varslede uvejr i weekenden har Banedanmark nedsat et team, som overvåger nedbør hele natten.
Mens hele landet sover natten til lørdag, vil Banedanmark overvåge den voldsomme mængde regn, som ventes at ramme Danmark i weekenden.
Det fortæller Anders Muus, der er sektionschef ved afvanding, geoteknik og klima i Banedanmark.
- Vi sidder og overvåger hele natten og dagen frem til lørdag klokken 20. Det bliver os, der via den overvågning melder ind i forhold til trafikafviklingen, siger han.
Banedanmark overvåger ved hjælp af regnmålere og vandstandsmålere og melder ind til DSB, hvis der ikke kan køre tog.
Samtidig er Beredskab Banedanmark i Fredericia og Glostrup klar til at rykke ud, hvis der for eksempel sker et dæmningsskred.
Dæmningen er banens fundament, hvor der er bakker, søer, fjorde og strande. Hvis dæmningen skrider, skrider fundamentet, forklarer Anders Muus.
- Det er det værste, der kan ske. Hvis vi ser et dæmningsskred, vil vi lukke sporet, så der ikke kører tog der, siger han.
Dæmningen skal i så fald hurtigst muligt bygges op igen, så trafikken kan blive genoptaget, og det står Banedanmark for.
- Det er heldigvis meget sjældent, at det sker, men der er faldet meget nedbør over længere tid, så det er meget vådt derude i forvejen. Derfor tager vi det her varsel særligt alvorligt, siger Anders Muus.
I Danmark er der i alt omkring 900 kilometer togspor med dæmninger i fundamentet.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie