Bogen bag fortællingen

Offentliggjort

* Emil Andersen har sammen med kollegerne Rasmus Voss og Christian Sune Pedersen skrevet bogen "Den allerliderligste skare – en fortælling om kolonisterne i Grønland 1728-31", der udkommer 20. marts 2025.

* Bogen handler om koloniforsøget i 1728, som omtales i denne artikel. Derudover beskriver den flere ufortalte historier om Danmarks tidlige kolonisering af Grønland.

* Fakta bag denne historie stammer fra breve og dokumenter fundet på Rigsarkivet af de tre forfattere, herunder Emil Andersen.

Kilde: Emil Andersen, ph.d.-studerende på Københavns Universitet.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.