Danske gymnasieelever får ny formand
Jens Philip Yazdani er færdig som formand for DGS. Malte Sauerland-Paulsen overtager rollen. Foto: Free/Dgs
Free/Dgs/arkiv
Danske Gymnasieelevers Sammenslutning har valgt en ny formand ved sit landsmøde.
Malte Sauerland-Paulsen overtager posten som formand for Danske Gymnasieelevers Sammenslutning, DGS.
Det oplyser foreningen i en pressemeddelelse efter foreningens landsmøde lørdag aften.
Han overtaget posten efter den meget profilerede Jens Philip Yazdani.
- Vi skal nedbryde de ulighedsskabende strukturer i uddannelsessystemet. De uretfærdigheder, vi møder som elever, skal vi komme til livs.
- Og det er både hvad angår karakterpresset - og de ekstra problematikker, minoriteter har i vores uddannelsessystem, siger den nye formand, Malte Sauerland-Paulsen.
DGS repræsenterer Danmarks over 80.000 gymnasieelever og har historisk set været en aktiv stemme i uddannelsesdebatten.
Specielt Jens Philip Yazdani har været aktiv i debatten. Han blev landskendt allerede før sin formandspost, da han var i DR2's Debatten med Dansk Folkepartis Martin Henriksen.
Her sagde Martin Henriksen, at Jens Philip Yazdani ikke nødvendigvis var dansk, selv om han er født og opvokset i Danmark.
Det affødte stor debat og mange støtteerklæringer til Jens Philip Yazdani fra både almindelige borgere og politikere.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie