Få overblik over sagen om fiktiv demonstration
* Torsdag 3. januar:
En gruppe borgere møder op foran Retten i Hjørring for at demonstrere, nu da retsopgøret om kursmanipulation i den krakkede EBH Bank går i gang. DR viser billeder derfra både i TV-Avisen klokken 18.30 og 21.30.
* Fredag 4. januar:
BT afslører, at demonstranterne - en række vrede borgere, som har mistet penge i forbindelse med bankens krak - var hyret og kørt til stedet af produktionsselskabet Larm Film, der er ved at producere en programserie om finanskrisen til DR.
DR's nyhedsdirektør, Ulrik Haagerup, beklager sent på eftermiddagen episoden og kalder det pinligt, at DR har bragt klippene. Han lover samtidig, at de ikke vil vise dem.
* Lørdag 5. januar:
DR ophæver samarbejdet med Larm Film om den pågældende udsendelse. Imens har DR's bestyrelsesformand, Michael Christiansen, bedt om en redegørelse om forløbet.
DR's nyhedsdirektør, Ulrik Haagerup, kritiserer samtidig Larm Films metoder for at være i strid med DR's programetik og understreger, at ingen DR-medarbejder har handlet i ond tro.
Larm Film tager til genmæle og kalder kritikken for "hetz". Selskabet udsender en pressemeddelelse og et lille videoklip for at bevise, at TV-Avisens udsendte medarbejder udmærket vidste, at demonstrationen var fiktiv.
Den påstand afviser Ulrik Haagerup pure lørdag aften.
* Søndag:
Nyhedsdirektøren gentager i Presselogen på TV 2 News, at journalisten har handlet i god tro, mens Larm Films direktør, Søren Steen Jespersen, mener, at DR prøver at tørre en kæmpe fejl af på produktionsselskabet.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie