Fagforening kræver førstehjælp: Kolleger skal kunne redde dit liv
Arkivfoto Foto: Mogens Warrer
Mogens Warrer
Kun omkring halvdelen af medlemmerne i HK/Privat har fået tilbudt førstehjælp. Det møder kritik fra fagforening, der kalder det et "førstehjælpslotteri."
Arbejder du på et kontor? Så kan du ikke være sikker på, at dine kolleger kan førstehjælp, hvis du falder om med et hjertestop. Det skriver Avisen.dk.
En ny undersøgelse fra Epinion viser nemlig, at det blot er 55 procent af fagforeningen HK/Privats medlemmer, der har fået tilbudt et førstehjælpskursus i deres nuværende job.
Det tal er slet ikke højt nok, lyder det fra fagforeningen HK/Privat, som kalder det et "førstehjælpslotteri".
- Det kan ikke passe, at man som medarbejder blot må håbe på at være så heldig, at en kollega kan førstehjælp, hvis uheldet er ude, siger Marianne Vind, næstformand i HK/Privat til Avisen.dk.
Hvis du arbejder på byggepladser, med kemikalier eller med store maskiner, skal der være førstehjælpere på din arbejdsplads. Det kræver Arbejdstilsynet. Men hvis arbejdet i sig selv er ufarligt, er der intet krav om, at dine kolleger skal kunne førstehjælp. Det undrer HK/Privat.
- Det er dybt godnat. Selvfølgelig skal førstehjælp være en del af kravene til alle virksomheders sikkerhed, siger Marianne Vind, som mener, at Arbejdstilsynet bør stille krav om førstehjlælp i alle virksomheder.
I Førstehjælpsrådet mener man ikke, at det er tilfredsstillende, at 55 procent af HK/Privats medlemmer er blevet tilbudt førstehjælpskurser på jobbet.
- Der en masse arbejdspladser, der stadig ikke har førstehjælp som et fast, tilbagevendende tilbud. Det er problematisk. Det er heller ikke nok, at en enkelt medarbejder kan førstehjælp. For så har man jo et problem, hvis medarbejdere selv kommer til skade eller er ude af huset, forklarer Thomas Egesborg Pedersen, formand for Førstehjælpsrådet til Avisen.dk.
Det har ikke været muligt for Avisen.dk at få en kommentar fra Arbejdstilsynet.
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie