Fond hædres for at få læger i luften
Foto: Arkivfoto: Claus Hansen
Claus Hansen, arkivfoto
TrygFonden modtager årets Ellehammer Pris for sit arbejde med den sjællandske lægehelikopter.
Den sjællandske lægehelikopter fortjener hæder. Det mener foreningen Danske Flyverjournalister. Derfor belønner flyverjournalisterne TrygFonden, som sørgede for at få helikopteren i luften, med årets Ellehammer Pris. Det skriver Sjællandske.
- Hvis ikke TrygFonden for få år siden var trådt til med økonomisk hjælp og fornyet entusiasme, ville vi nok ikke have haft det helikopterberedskab over hele landet, som vi har i dag, sagde næstformand Preben Kjær fra Danske Flyverjournalister i sin motivation.
Lægehelikopteren har siden sidste år reddet de af regionens borgere, der har været i akut nød. I juni i år fik helikopteren en tvilling, som betjener Midt- og Nordjylland. Begge helikoptere er "på vingerne" til 1. maj næste år, hvorefter deres fremtid skal afgøres.
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie