Siden torsdag har snart 5000 danskere meldt sig til Forbrugerrådets nye initiativ "Tænk Strøm - så bliver du ikke snydt", der skal samle forbrugerne om at skaffe billigere el-priser og mulighed for tilkøb af strøm, som gør en reel forskel for klimaet.
- Det er imponerende, at så mange forbrugere bakker op om initiativet. Det viser, at der er et udtalt ønske fra forbrugerne om at få lavere priser og mere gennemsigtighed på el-markedet, siger Forbrugerrådets direktør, Rasmus Kjeldahl.
En rapport for Energistyrelsen viste sidste år, at industrien slipper meget billigere end husholdningerne, når el-regningen skal betales.
Det er muligt at tilmelde sig initiativet måneden ud. Forbrugerrådet vil derefter med de tusindvis af tilmeldinger i hånden kontakte elselskaberne for at få det bedste tilbud på billig el.
Den samlede elregning til danskerne lyder på 19 milliarder kroner om året. Kun cirka hver tiende kunde har aktivt valgt at skifte elselskab, siden elmarkedet blev liberaliseret i 2003.
Projektet har blandt andet mødt kritik fra indkøbsforeningen Elforbundet, en sammenslutning for danske elkunder, som også forsøger at presse elselskaberne til lavere elpriser.
De mener, at Forbrugerrådet modtager penge fra elselskaberne og dermed bliver et fordyrende mellemled.
- Men Forbrugerrådet skaffer det billigst mulige tilbud og med fuld gennemsigtighed. Forbrugerne kan så overveje, om vores tilbud er bedre og billigere end det, de har, siger Rasmus Kjeldahl og fortsætter:
- Ligesom andre aktører på markedet får vi en provision fra elselskaberne. De går i første omgang til at dække vores administrative omkostninger. Et eventuelt overskud geninvesteres i aktiviteter til gavn for forbrugerne.
/ritzau/
Seneste artikler
Live: 58-årig tiltalt for at groome, voldtage og true plejedatter
Stor eftersøgning ved den nye Storstrømsbro
21-årig tilstår: Det kylede han mod lastbil på motorvej
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie