Her er Løkkes nye stærke kvinder

Danmarks nye statsminister, Lars Løkke Rasmussen, præsenterer her til formiddag to nye minister for først Dronning Margrethe og dernæst for hele Danmarks befolkning. Det sker traditionen tro på Amalienborg.

De to nye stærke kvinder er hentet ind fra statsministerens egne partirækker i Venstre og der er tale om to fremadstormende kvinder fra hver sin del af landet.

Sjællænderen Karen Ellemann, der er datter af tidligere udenrigsminister Uffe Ellemann, tiltræder som ny indenrigs- og socialminister, mens jyden Inger Støjberg bliver ny beskæftigelsesminister og minister for ligestilling.

Støjberg overtager sin ministerpost fra Claus Hjort Frederiksen, der har forladt beskæftigelsesministeriet for at tiltræde som ny finansminister. Den post som Lars Løkke Rasmussen havde, før han tog over i statsministeriet.

Ministerium nedlægges
Ud af regeringen forsvinder Karen Jesperen, der i sidste uge selv meddelte, at hun forlod sin rolle som velfærdsminister.

Velfærdsministeriet er fortid med ministerrokaden.

Der er tale om en beskeden ministerrokade, som dog kan give regeringen et løft i forhold til meningsmålingerne. Således er der tale om to populære kvinder, der nu er blevet indlemmet i regeringen.

Ifølge en måling fra Greens, der har bedt 1007 danskere om at give karakterer til seks yngre folketingsmedlemmer, vinder Karen Ellemann og Inger Støjberg stort. Det skriver Børsen, ifølge Ritzau.




Danmarks nye statsminister har udpeget to kvindelige ministerdebutanter

Offentliggjort Sidst opdateret