Kamel brækker halsen i park i Fredericia
- Vi var meget bange for, at det var hærværk, da vi hørte, at vores dejlige kamel Mullan var fundet død i Madsbyparken i Fredericia. Men det er et trist uheld.
Det siger cirkusdirektør Isabella Enoch fra Cirkus Trapeze. Fredag morgen fik hun den triste nyhed.
Sammen med sin mand Bernhard Kaselowsky optræder parret i Madsbyparken i sommerferien med deres syv kameler.
Og mens parret selv turnerer med Cirkus Dannebrog i øjeblikket, er kamelerne sat på græs i Madsbyparken for at skåne dem for de lange transporter og give dem et roligt og dejligt sted at være.
- Vores 12-årige Mullan er gået op på en skråning og er på en eller anden måde skredet. Hun er faldet så uheldigt, at hun har brækket halsen. Vi håber, at hun er død med det samme og ikke har lidt, siger Isabella Enoch.
I alt har parret syv kameler, hvoraf de seks optræder for børn og voksne i parken. Til sommer vil forestillingen kun havde fem kameler.
- Vi vil træne en ny kamel, men det tager mange, mange år. Så indtil videre optræder vi med fem, siger hun.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie