Kræftpatienter rammes af komplikationer ved operation

Rigtig mange kræftpatienter oplever problemer, når de skal opereres for deres sygdom. Det viser en ny landsdækkende undersøgelse blandt 4401 patienter, som Kræftens Bekæmpelse har foretaget.

Offentliggjort Sidst opdateret

Således har hver fjerde kræftpatient oplevet komplikationer under indgrebet. Typisk har problemet været infektion, mens andre måtte genopereres for at få stoppet kraftige blødninger fra operationsstedet.

Halvdelen af de patienter der bliver ramt af komplikationer, siger i undersøgelsen, at de slet ikke havde fået at vide, at der kunne opstå problemer ved operationen.

Selv om Kræftens Bekæmpelse generelt glæder sig over, at mange kræftpatienter får et godt liv, mener organisationen, at omfanget af følgesygdomme er alarmerende.

- Vi er nødt til at råbe vagt i gevær, når vi kan se, hvor mange der oven i en alvorlig kræftsygdom efterfølgende må kæmpe for at få hjælp til at håndtere smerter, fysisk genoptræning, følelsesmæssige og sociale problemer, siger direktør Leif Vestergaard Pedersen.

Samtidig døjer fire ud af ti kræftpatienter med andre kroniske sygdomme som eksempelvis hjerte- karsygdomme, diabetes eller gigt.

Det er med til at gøre sygdomsforløbet ekstra hårdt, og mange har derfor brug for hjælp fra pårørende til at holde styr på eksempelvis indkaldelser og henvisninger.

Flere kræftpatienter peger imidlertid på, at læger og sygeplejersker ikke indrager de pårørende i behandlingsforløbet. Og det er problematisk, mener Kræftens Bekæmpelse.

- Det dur ikke. Pårørende er en kæmpe ressource for den kræftramte og for sundhedsvæsnet. Selvfølgelig skal de inddrages i forløbet og have hjælp til at håndtere situationen, siger Leif Vestergaard Pedersen.

Omkring 225.000 danskere lever i dag med en kræftsygdom, og antallet er stigende i takt med den stadig mere intensive behandlingsindsats.

/ritzau/