Krav om partikelfiltre på lokomotiver

DSBs lokmotiver lukker hver dag masser af dieselpartikler ud i luften over Falster og Sjælland. Der er nemlig ikke partikelfiltre på lokomotiverne, og flere forsøg har vist, at det ikke er muligt at montere filtre på lokomotiverne. Det fortæller DR P4 Sjælland.

Det undrer dog direktøren for det danske firma H. Daugbjerg, Jan Eisensøe. Virksomheden producerer blandt andet partikelfiltre til dieselmotorer, og han mener godt, at man kan levere filtre til DSBs lokomotiver. Firmaet har ifølge DR P4 Sjælland også henvendt sig til DSB, som dog ikke var interesserede i produktet.

Sagen får nu både Socialdemokraternes trafikordfører Magnus Heunicke og hans radikale kollega Ove Glahn og Jørn Dohrmann fra Dansk Folkeparti til at kræve handling. De vil nu tage sagen op med miljøministeren.

Hos DSB er der ifølge P4 Sjælland nu andre toner. Miljøchef Jesper Melgård oplyser, at han gerne vil mødes med en mulig dansk leverandør af partikelfiltre.




Der er ikke partikelfiltre på DSBs lokomotiver, der trækker de gamle tog på Sydbanen. Det skader miljøet, og nu vil flere politikere have gjort noget ved sagen.

Offentliggjort Sidst opdateret