Det er ikke kun kalenderen, der fortæller, at det er sommer. Også vejrudsigten byder i de kommende dage hen over Kristi himmelfartsdag og weekenden på sol og sommervarme.
- Vi får solskinsvejr hen over vores lille miniferie Kristi himmelfartsdag og frem til søndag, hvor det bare bliver et hak varmere hver dag med over 21 grader alle dagene, siger Peter Tanev fra TV2 Vejret.
Torsdag når det op på 21 til 22 grader, fredag bliver det 23 til 24 grader og lørdag 25 til 26 grader - mens søndag og mandag bliver lidt køligere med en 21-23 grader. Varmest bliver det i Øst- og Midtjylland.
- Og så kommer der ikke særlig meget vind i de næste dage, hvilket også er fantastisk. Man skal derfor ikke særlig langt væk fra kysten, før man virkelig kan nyde det her vejr, siger han.
Og regn? Det er der ingen tegn på i den nærmeste fremtid.
- Måske lidt mandag eller tirsdag, men det er endnu meget usikkert. Det bliver i så fald Lolland-Falster, Bornholm og Sjælland, der bliver ramt, siger Peter Tanev.
Men efter en lidt kedelig tirsdag tyder det atter på sommervejr i resten af næste uge.
- Onsdag ligner det, at vi også kommer over 22-23 grader flere steder. Og torsdag og fredag ligner det, at vi igen får 25 grader. Så man må sige, at vejret har fulgt kalenderen 100 procent, siger Peter Tanev.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie