Movia har succes med kameraer på kontrollørerne
Foto: Movia
Movia
Busselskab har testet kropskameraer på deres billetkontrollører. Nu bliver kameraerne fast del af uniformen.
Trafikselskabet Movia har haft så positive erfaringer med at give sine kontrollører et lille kamera foran på uniformen, at forsøgsordningen nu bliver permanent.
Det fortæller centerchef Søren Englund til DR Nyheder.
- 90 procent af kontrollørerne siger, at de føler sig mere trygge med kameraerne, og det giver et bedre arbejdsmiljø. Det er vi meget tilfredse med.
Kameraerne kan aktiveres, hvis billetkontrolløren føler sig truet. Det er sket 233 gange, siden forsøget begyndte i januar.
18 af optagelserne har siden ført til politianmeldelse, og fem af sagerne er gået i retten. Ingen af dem er dog afsluttet endnu.
- Det er primært vold, men også trusler, der er optaget med kameraerne. Det er jo blevet lettere at dokumentere truslerne, fordi der også optages lyd, siger Søren Englund.
Datatilsynet har sagt god for forsøget, men har pointeret, at lovgivningen skal overholdes.
Det betyder blandt andet, at uvedkommende ikke må kunne identificeres på optagelserne.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie