Pakistans børn har mistet deres skoler

De seneste par år har Red Barnet satset hårdt på at genopbygge hundredvis af skoler, som Taliban ødelagde i Swatdalen i Pakistan. Nu starter arbejdet forfra igen.

Det fortæller Red Barnets generalsekretær, Mimi Jakobsen, som besøger Swatdalen i Pakistan.

- Hele byer er omdannet til stenørkener, og hundredvis af skoler er væk. Men midt i de akutte problemer med sygdom og mangel på mad og vand, tænker børnene også på deres skole, siger Mimi Jakobsen over telefonen fra Pakistan.

I alt er cirka 5000 skoler blevet ødelagt langs floden Indus. De skoler, der ikke er ødelagt bliver brugt til at huse flygtninge.

- Når vi virkelig lægger vægt på at få penge ind lige nu, så er det ikke kun fordi, der er en uoverskuelig nødsituation lige nu. Der er en kæmpe opgave i de kommende år. Vi har været her i 30 år, og vi bliver ved med at være her, siger hun.

Red Barnet vil forsøge at etablere en form for skolegang så hurtigt som muligt.

- Der er brug skolerne for at få styr på børnenes liv, og vi skal allerede nu midt i katastrofen begynde at lave noget skoleagtigt for børnene, siger Mimi Jacobsen.

Søndag besøgte hun en sundhedsklinik og mødte nogle af de mange børn, som lige nu bliver ramt af for eksempel diarré, tyfus og hudsygdomme.

- Jeg talte med mange børn, og selv om de er syge, så er de mest bekymret for, hvornår de kan komme i skole igen. De ved, at skolen er deres håb om en fremtid, siger Mimi Jakobsen.

/ritzau/

Midt i den voldsomme akutte nød i Pakistan tænker børnene på, hvornår de kan komme i skole igen. Oversvømmelserne har ødelagt tusindvis af skoler.

Offentliggjort Sidst opdateret