Promille kan fælde Tønderborgmester

Hvis Tønder-borgmesteren bliver dømt for spritkørsel, kan kun en lav promille redde hans politiske liv.

Tønder Kommunes borgmester, Vagn Therkel Pedersen, der onsdag blev anholdt i spritrazzia af politiet og efterfølgende sygemeldt, kan meget vel være ved enden af sin politiske karriere.
Den tidligere venstrepolitiker bliver godt nok ikke automatisk fyret som borgmester, hvis han får en dom for spritkørsel, da byrådet først skal bede det såkaldte valgbarhedsnævn afgøre, om han fortsat er værdig til at sidde i byrådet og dermed borgmesterstolen.
Men tidligere sager viser, at valgbarhedsnævnet ikke kigger med milde øjne på spritkørsel. Valgbarhedsnævnet erklærede sidste år Roskilde Kommunes daværende viceborgmester, Bjørn Dahl (V), uværdig til at sidde i byrådet efter en spritkørselsdom.
Formand for Valgbarhedsnævnet, dommer i Østre Landsret Karsten Bo Knudsen, understreger dog, at det i en konkret sag vil afhænge af den pågældende politikers promille under kørslen. Han vil ikke direkte sætte tal på, hvor høj en promille det kræver at blive vurderet uværdig til byrådsarbejdet.
- Det er klart, at jo højere promillen har været, jo større risiko er der for, at vi vender tommelfingeren nedad. Og der er nok en tendens til, at det, der tidligere har været acceptabel, ikke er det i dag. Der er vi nok blevet mere restriktive, men det afspejler også udviklingen i den generelle samfundsmoral, siger Karsten Bo Knudsen til Ritzau.
Borgmester Vagn Therkel Pedersen var sidst i de landsdækkende medier, da han omkring juletid blev ekskluderet af den Venstres byrådsgruppe i Tønder Kommune efter anklager om druk. Foreløbig har Vagn Therkel Pedersen sygemeldt sig ugen ud og således også meldt afbud til aftenens byrådsmøde i Tønder Kommune. Vagn Therkel Pedersen har tidligere meddelt, at han ikke genopstiller ved næste kommunalvalg.


/ritzau/




Offentliggjort Sidst opdateret