Det er en rigtig dårlig idé at lade kommunernes sundhedsplejersker overtage opgaverne med den nybagte mor og barnet, efter at jordemoren har hjulpet barnet til verden.
Det mener Bent Hansen (S), formand for Danske Regioner, om forslaget fra KL (Kommunernes Landsforening), som blev drøftet på et møde onsdag i Sundhedsstyrelsen.
Og Lillian Bondo, formand for Jordemoderforeningen, udelukker da også, at det kommer til at ske.
Hun deltog onsdag i et møde i den gruppe, der arbejder med området under Sundhedsstyrelsen.
- Som jeg hørte ordene, også fra Sundhedsstyrelsen, vil jeg betragte det som sandsynligt, at det sundhedsfaglige ansvar for moren og det nyfødte barn efter fødslen fortsat skal ligge på fødestedet og hos jordemoren, siger Lillian Bondo til Ritzau.
Hun tilføjer, at den nuværende model lægger op til samarbejde mellem jordemødre og sundhedsplejersker.
- Vi vil se positivt på, at der bliver muligheder for at udvikle dette samarbejde, siger Lillian Bondo.
I sin argumentation for at lade de kommunale sundhedsplejersker overtage en del af arbejdet anfører KL blandt andet, at alt for mange mødre ikke får de besøg af jordemoren og sundhedsplejersken lige efter fødslen, som Sundhedsstyrelsen anbefaler.
- Hele svangreområdet bør blive en del af det nære sundhedsvæsen ude, hvor borgerne bor, siger Anny Winther til Politiken.
Regionernes formand opfordrer til, at regioner og kommuner løser de opgaver, de er sat til at løse, med den ekspertise de forskellige faggrupper råder over.
Bent Hansen henviser blandt andet til risikoen for infektion i livmoren og for nødvendigheden af at få taget de prøver, der skal klargøre, om det nyfødte barn risikerer at få hjerneskader eller andre sygdomme.
- Det kræver en specialviden, som jordemoren har, og som der ikke er nogen grund til at underminere i et forsøg på at rage ekstra opgaver til sig, slutter Bent Hansen.
/ritzau/
Seneste artikler
Fortsætter arbejdet med at genoplive biograf: Her er næste skridt
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie