To danske soldater blev fredag middag ramt af en vejsidebombe i Afghanistan.
Kampsoldaterne, som tilhører Bravo-kompagniet, gik patrulje til fods nordøst for patruljebase Viking, da en hjemmelavet sprængladning pludseligt eksploderede.
Det oplyser Hærens Operative Kommando, som tilføjer, at soldaterne er uden for livsfare, og de pårørende er blevet underrettet.
- De er på en patrulje, hvor de bliver ramt af en vejsidebombe, fortæller oberstløjtnant Jens Lønborg, chef for hærens internationale operationsafdeling, til Ritzau.
Soldaterne modtog med det samme førstehjælp og blev derefter fløjet med helikopter til felthospitalet i Camp Bastion, hvor de nu er under behandling, lyder det.
- De er ikke i livsfare, og deres tilstand er stabil, tilføjer oberstløjtnanten.
Det vides endnu ikke, om de to kvæstede danske soldater skal flyves hjem til Danmark eller blive i Afghanistan.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie