Brædder om nedlukning: Triste nyheder
John Brædder. Foto: Ingrid Riis, arkivfoto
Ingrid Riis, arkivfoto
Guldborgsunds borgmester opfordrer borgerne til at stå sammen om at få bragt smittetallene ned.
Borgerne på Lolland-Falster kan godt begynde at forberede sig på foreløbig godt og vel tre ugers nedlukning, der i store træk minder om den nedlukning, der ramte hele landet i marts.
Både Lolland og Guldborgsund kommuner er nemlig med på listen over de 31 kommuner, der fra og med i morgen fredag klokken 16 føjes til den liste, som siden i går onsdag har omfattet 38 andre kommuner, der pålægges skærpede restriktioner for at få bragt antallet af coronasmittede borgere ned.
Restriktionerne gælder foreløbig frem til 3. januar.
- Det er triste nyeder. Det betyder, at alle elever over 4. klasse i grundskolen samt på ungdomsuddannelserne sendes hjem fra og med i morgen eftermiddag og skal undervises hjemmefra, siger Guldborgsund Kommunes borgmester John Brædder.
Han og en række af kommunens øvrige medarbejdere går nu i gang med at skabe overblik over, hvordan restriktionerne udmøntes i praksis, og der vil løbende blive udsendt information, så alle er klar over, hvad der skal ske, oplyser borgmesteren til Radio SydhavsØerne.
Han opfordrer kommunens borgere til at stå sammen - på afstand - nu og hjælpes ad med at få bragt smittetallet, som de seneste dage har ligget over 100 målt indenfor de seneste syv dage - bragt ned.
- Vi kunne se, at det virkede i Region Nordjylland, så forhåbentlig er der lys for enden af tunnellen. Vi er nødt til at stå det igennem. Sundhedssystemet kan stadig klare det, men det kræver, at vi alle sammen hjælper hinanden med at få bragt smitten ned, lyder det fra John Brædder.
På den seneste opgørelse fra Statens Serum Institut torsdag er antallet af bekræftede smittetilfælde indenfor de seneste syv dage steget med fire til 119. Det giver et incidenstal (antal pr. 100.000) på 196,5.
Til gengæld er positivprocenten - altså andelen af positive test - faldet marginalt fra 2,56 onsdag til 2,55 torsdag. Antallet af testede er torsdag på 4.672 ifølge SSI.
I Lolland Kommune er antallet af bekræftede smittetilfælde indenfor de seneste syv dage torsdag steget en anelse til 20. Det giver et incidenstal på 48,8. Positivprocenten er i Lolland Kommune på 0,95 torsdag. Der er testet 2.106 personer.
Sundheds- og Ældreministeriet har udgivet en pjece med information om de nye restriktioner, herunder en oversigt over hvad de betyder for uddannelsessteder, arbejdspladser, restauranter, sport, og fritids- og kulturliv.
Du kan finde pjecen ved at KLIKKE HER.
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie