Cockerspanielen Balto befriet fra varm, stjålet bil

Foto: Claus Hansen

Dan Kobbernagel måtte smadre ruden i ny Mercedes for at befri sin hund, efter en tyv havde efterladt Balto i bilen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Da 18-årige Lærke Kobbernagel endelig fik sin hund i armene igen, tissede den på hende af bare glæde.

I 17 timer var den otte år gamle cockerspaniel Balto låst inde og efterladt af en tyv i en varm, stjålet bil. Hunden blev fundet i tide, men det kunne have været fatalt for Balto.

- Da vi fandt bilen og løb hen mod den, forberedte vi os på, at han måske lå derinde og var død. Så da vi så hans lille pølsehale logre, var alt i verden godt igen, fortæller Lærke Kobbernagel, der sammen med sine forældre gennemlevede et vågent mareridt i weekenden.

Klokken tre natten mellem lørdag og søndag gik strømmen i familiens restaurant Oldfruen på Marielyst Strandvej.

Dan Kobbernagel tog sin nye Mercedes Vito kassevogn for at hente en generator og få liv i køleskabe og frysere. Med sig havde han Balto, der var på sin faste plads bag i bilen - med “far” på job som så ofte før.

Læs hele historien om det efterfølgende biltyveri og drama i Folketidendes papiravis tirsdag.

Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed

Foto: Claus Hansen