Nye håndboldprofiler skaber lokal synlighed

Foto: Flemming Karlsen, arkivfoto.

Skaber glæde, men får næppe stor betydning for lokalsamfundet.

Offentliggjort Sidst opdateret

I forrige uge blev landsholdsprofilen Kristina ”Mulle” Kristiansen præsenteret som ny spiller i Nykøbing F. Håndboldklub - NFH.

Mandag aften kunne klubben så løfte sløret for endnu en ny landsholdsspiller, Mette Gravholt, der fra næste sæson ligeledes skal spille i NFH’s gule trøje.

At NFH har hentet de to landsholdsspillere til den lokale klub vækker begejstring hos Martin Lohse, der er formand for kultur-, turisme- og bosætningsudvalget i Guldborgsund Kommune.

- Det er et fantastisk flot arbejde af NFH. De har formået at hente to store profiler til klubben, og det vidner om en stærk klub, siger han.

- Det har en enorm betydning, at NFH kan hente så store navne til klubben, og især udadtil, hvor vi kan vise, at selv om det er et hold, der skal ned at vende i 1. division, så kan klubben stadig tiltrække så store profiler, siger Martin Lohse.

Ej planer om markedsføring
Mikkel Wesselhoff, der er direktør i Business Lolland-Falster mener også, at det kan skabe positiv synlighed på området med de nye spillere.

- Det er flot, at en klub som NFH kan tiltrække sådan en kapacitet i form af landsholdsspillere. Det er attraktivt at få sådanne spillere til området, og det er med til at skabe noget bevågenhed på Lolland-Falster, siger Mikkel Wesselhoff .

- I vores branding-arbejde fokuserer vi på ting, som er med til at fortælle en god historie - for eksempel vores aktive forenings- og sportsliv, siger Mikkel Wesselhoff, der dog ikke har umiddelbare planer om at inddrage de nye landsholdsspillere i Business Lolland-Falsters branding af Sydhavsøerne.

Ifølge Martin Lohse har Guldborgsund Kommune tilført klubben 500.000 kroner fra næste sæson som en del af en aftale, hvor håndboldspillerne i NFH blandt andet skal ud på kommunens folkeskoler og deltage i for eksempel sundhedsfremmende projekter.

Overdreven forventning
Til trods for at spillerne skal deltage i diverse arrangementer udenfor håndholdbanen, mener Bjarne Ibsen, der er professor og centerleder ved Center for forskning i Idræt, Sundhed og Civilsamfund (CISC) på Syddansk Universitet ikke, at spillerne kan gøre nogen forskel i forhold de problemer, der måtte være i lokalområdet.

- Der er en tendens til at tro, at store sportsnavne kan tilføre et lokalmiljø en masse. Ofte er der ligefrem en overdreven forventning til, hvad det kan have af betydning for lokalsamfundet, at store sportsprofiler starter i de lokale sportsklubber, siger han.

Bjarne Ibsen vurderer samtidig, at NFH’s nye sportsprofiler ikke nødvendigvis vil have den store betydning for medlemsudviklingen i klubben, med henvisning til dengang Anja Andersen startede som træner i Slagelse Dream Team.

Her oplevede håndboldklubben først en stigning i medlemstallet efter, hun forlod trænerposten.

Til gengæld mener han, at det kan tilføre lokalområdet glæde, hvis byen oplever at have et godt håndboldhold.